Користь від заняття шахами

За оцінками фахівців інтелектуальний рівень населення нашої країни в останні десятиліття постійно зменшується. Сучасній Україні в нових умовах розвитку потрібні громадяни нової формації. У «Концепції модернізації української освіти на період до 2020 року» зазначається: «Розвивається суспільство з новітніми технологіями, тому потрібні інтелектуальні люди, які можуть самостійно приймати відповідальні рішення в ситуації вибору, прогнозуючи їх можливі наслідки, здатні до співпраці, які відрізняються мобільністю, динамізмом, конструктивністю». Одним із способів вирішення цього завдання може стати збільшення кількості людей, які займаються шахами на всіх рівнях і у всіх вікових групах. І так, чому ж допомагають шахи?

Шахи навчають логіці і ефективності, тому що ви обмежені дошкою і фігурами, а діяти потрібно ефективно, оскільки ви граєте з суперником, що переслідує таку саму мету. Це сприяє пошуку рішень поточних проблем та використання методів, для вирішення комплексних проблем.Всі ходи взаємопов’язані, підпорядковані загальному задуму і випливають з існуючого положення. Уміння логічно мислити розвивається від партії до партії, від підручника до підручника. При чому, процес цей йде як би сам собою, без особливих зусиль. Гра сама навчає ваш розумовий апарат вмінню будувати логічні конструкції.

Аналіз і планування. Одна з головних складових шахів – аналіз позиції. В силу своїх знань гравець проводить більш-менш глибокий аналіз і на його основі складає план гри. Здібності до аналізу є у будь-якої людини, але завдяки шахам вони розвиваються набагато швидше і ефективніше. Кожен рух в шахах має приводити вас до цілі, але не завжди, ваша мета буде досягнута, якщо не планувати її заздалегідь і не звертати уваги на наслідки кожної дії.

Чудове тренування пам’яті. Розрахунок безлічі варіантів і утримання їх в голові, запам’ятовування типових позицій змушують наш мозок працювати з максимальним навантаженням. При чому працює вся пам’ять – і далека, і ближня. Правда, існує ще так звана шахова пам’ять. Гравець пам’ятає все: десятки дебютних схем, сотні ендшпільних позицій і тисячі зіграних партій, як своїх, так і чужих. Гравець використовує довготривалу і оперативну пам’ять, використовуючи візуальну, цифрову і колірну інформацію. Наш мозок так само сприйнятливий до тренування і накачуванні «розумових м’язів», як і тело.Шахи можна назвати універсальним тренажером для мозку, при чому за ефективністю їм немає аналогів. І зовсім не тому, що вони потужно впливають на мозок. Ні. Справа в іншому. Гра повністю завантажує обидві півкулі, тобто змушує старанно працювати всю “сіру речовину”. І це медичний факт. Мало в якій сфері людської діяльності таке можливо. При обмірковуванні ходів працюють обидві півкулі мозку: права півкуля, краще пристосована до зорового сприйняття, розпізнає шаблонні ситуації на дошці на основі досвіду минулих ігор, а ліва аналізує можливі ходи.

Гра в шахи неможлива без зібраності і уважності. Регулярна участь в шахових баталіях однозначно відкриє і посилить в вас ці риси. Для того, щоб не втратити нитки гри, обов’язково потрібна повна концентрація на партії. Звичайно, все це приходить не відразу, але з кожною грою потрібні якості будуть прогресувати. Згодом ви самі відчуєте, як легко вам вдається зосередитися на якійсь справі. І при чому це буде стосуватися не тільки шахів.

Вироблення волі і характеру. Кінцева мета будь-якої шахової партії – перемога. А якщо врахувати, що вам протистоїть ворожий інтелект (у всякому разі, на час партії), то вольові зусилля з подолання його опору неминучі. Пошук найкращого ходу, вміння холоднокровно відбити несподіваний тактичний удар, зібрати самого себе в кулак в критичній ситуації і продовжити бій – все це і є виховання характеру і сили волі. Як правило, всі серйозні шахісти мають міцний внутрішній стрижень, хороші вольові навички. І для вироблення таких якостей зовсім необов’язково ставати гросмейстером. Цілком достатньо періодично грати серйозні партії з рівним або більш сильним партнером, нехай навіть це буде сусід по сходовому майданчику. Хоча в наш час відсутність живого суперника вже некритично – наявність комп’ютера знімає всі питання з пошуку відповідного суперника.

Розвиток цілеспрямованості. Ще одна якість, яка вдосконалюється за допомогою шахів. І для її появи зовсім необов’язково ставити собі за мету стати чемпіоном світу, хоча такий підхід викликає безумовну повагу. Гра сама по собі сприяє розвитку цілеспрямованості. Будь-який стратегічний план в партії має кінцеву мету, до якої прагне гравець, долаючи опір суперника. У свою чергу, глобальна стратагема ділиться на безліч дрібних тактичних завдань, вирішення яких також сприяє втіленню задуманої ідеї. Тому вміння йти до мети, відкидаючи все непотрібне, не відволікаючись на відводячи у бік варіанти, виробляється від гри до гри і, в кінцевому підсумку, виковує цілеспрямованість і наполегливість у досягненні поставленої задачі.

Розвиток здатності до навчання. Нікому не подобається постійно програвати. Однак якщо, наприклад, в доміно вам навряд чи прийде в голову шукати підручник із забивання всім відомої тварини, то у випадку з шахами, початківець-гравець рано чи пізно відправиться до книжкової полиці зі спеціальною літературою або звернеться до комп’ютера. І тут починається найцікавіше. Справа в тому, що мало прочитати і запам’ятати те, що написано в розумній книжці. Слід все це проаналізувати, розібрати варіанти – як правило, в більшості підручників дається поверхневий аналіз, з далеко не повними розрахунковими викладками. Робиться це і для економії друкованого місця, і для спонукання новачка до самостійних роздумів. Ну і, природньо, як і всюди, необхідно отримані знання застосувати на практиці, що теж не так просто.

Шахи вчать нас думати як комп’ютер. Гравці в стратегічні настільні ігри, такі, як шахи, вчаться «комп’ютерного мислення» – вони слідують набору нескладних правил, при цьому їм потрібно постійно приймати рішення на основі великих обсягів інформації.
Хороші гравці чудово вміють вирішувати завдання. Психологи Університету Констанца в Німеччині провели дослідження і виявили, що гросмейстери, обдумуючи ходи, задіють лобові частки мозку – ця область пов’язана з вирішенням завдань. Ймовірно, ці гравці були здатні розпізнавати шаблонні ситуації і приймати на їх фоні відповідні рішення. А ось у гравців любительського рівня задіяна медійна скронева частка, пов’язана з формуванням довгострокової пам’яті.

Розвиток творчих можливостей. Кожна людина хоч раз у житті відчувала дивне почуття, що вириває нас з повсякденності – натхнення. І неважливо, чим ви займалися в цей момент – співали, грали в футбол чи вирішували складну задачу. Просто в певний момент рутинна робота несподівано перетворювалася в щось яскраве, блискуче, і здавалося, що для вас немає нічого неможливого. Людина, що грає в шахи, відчуває такі емоції дуже часто.Типовий приклад. У вас грізна позиція. Всі фігури сконцентрувалися навколо ворожого короля. Потрібно знайти всього один хід, смертельний удар, який призведе до розгрому суперника. Однак напружений пошук не дає результату, і розумовий процес поступово переходить з розряду приємного в категорію болісного. Це так і називають – муки творчості. Але несподівано, як осяяння, спалах – хід знайдений! А за ним, як ніби самі собою, сиплються вбивчі варіанти, які не залишають жодного шансу супернику. У цей момент ви стаєте творцем, людиною, здатним вирішити будь-яке завдання. І таке трапляється в шахових партіях часто.Відповідно, ваш творчий початок отримує постійне тренування.

Уміння мислити системно і нестандартно. Неорганізованість розумового процесу – цілком звичайна річ для більшості людей. І тут шахи надають неоціненну допомогу. Сама гра і її вивчення обов’язково призводять до дисципліни мислення. Хочете ви цього чи ні, але регулярні шахові баталії вироблять у вас вміння мислити системно, вибудовуючи стрункі логічні ланцюжки в залежності від обставин. Вони позбавлять вас від хаотичного розкиду думок при вирішенні виниклих задач.Однако вміння думати в якійсь системі координат зовсім не означає неможливість прийняття рішення, що виходить за межі цієї системи. Якраз шахи і вчать тому, як виходити за “прапорці”.

Гра в шахи захищає від хвороби Альцгеймера. Дослідження показало, що люди похилого віку старші 75 років, які грають в шахи або інші стратегічні настільні ігри, менше схильні до ризику деменції та інших проблем з пам’яттю. Мойому батькові 91 рік, він до цих пір працює в СНАУ, доцент інженерно-будівельного факультету. Дід був професором університету, в 92 роки помер прямо на робочому місці, давши студентам завдання.

Вплив шахів на інтелект, безумовно, милостиво в будь-якому віці, особливо в ранньому віці, саме школярі можуть отримати найбільшу користь від цього виду спорту. Вплив шахів на інтелект людини дає результат не тільки в грі, але і за її межами. Отримавши навички мислити самостійно і бачити наперед результат своїх дій, безумовно, стане в нагоді не тільки в шаховому поєдинку. Коли б ви не вибрали для себе шлях шахіста, він принесе гідні плоди. Вплив шахів на інтелект і розумові здібності вивчається і до цього дня.

Шахи покращують вербальні навички. Доктор Альберт Франк вивчав дітей, які займалися в шахи протягом двох годин в тиждень. В результаті чого він зробив висновок, що гра, яка в значній мірі не залежить від мови, може покращувати вербальні навички, оскільки задіює ділянки мозку, пов’язані з мовою, в тому числі, відповідальні за логіку.

Шахи розвивають навички критичного мислення. Це, здається майже очевидним, але результати дослідження доктора Роберта Фергюсона показали, що учні 7-го – 9-го класів, які почали грати в шахи, мають більш кращі показники, пов’язані зі здоровим глуздом і критичним мисленням на 17%, в порівнянні з одноліткам, які не грали в шахи.

Шахи покращують емоційний стан. Багато хто думає, що шахи, це гра холодного розрахунку, але важливо розуміти, що гра за своєю суттю саме для двох гравців, що в свою чергу покращує емоційний стан, а також «розвиває психосоціальну взаємодію», за словами доктора Роуз Марі Стуттс з Вільної шахової академії.

Ще одна з граней користі шахмат. Коли в 2016 році я побувала в Вірменії і зустрічалася з президентом Вірменії Сержем Саргсяном (він же президент Федерації шахів Вірменії) і з президентом Шахової академії Вірменії Смбатом Лпутяном, то запиталта : «Чому зробили шахи обов’язковим шкільним уроком?». Відповідь призидента приголомшила: «Дослідження показали, що діти, які закінчили шахову школу, не вживають наркотики. Дитина через гру вчиться прораховувати ходи, в тому числі ті, які здатні привести до сумних наслідків. Шахи в Вірменії викладають в школі двічі на тиждень, плюс виходить спеціальна телепередача. Дитяча наркоманія в країні різко пішла вниз. І ще, приймаючи до уваги, що посилюється міграцію з країни, в тому числі ряду першокласних шахістів, що ставило завдання створення надійної заміни емігруючим. Академія по суті мала об’єднати кращих юних шахістів і тренерів Вірменії, надавати допомогу талановитим шахістам, сприяти вдосконаленню їх майстерності, а також масового поширення шахового мистецтва і більш активному впровадженню шахів в сфері інтересів людей. Академія має 30 філій (16 шахових шкіл) і в найближчому майбутньому планується заснувати філії за межами Вірменії. Загальна кількість учнів у філіях академії перевищує 500 осіб».

Підводячи підсумки. Взагалом, вивчення шахів є повноціним і багатоетапним навчанням, нічим не поступається інститутському курсу. Після закінчення «шахових університетів» вам, без сумніву, буде легко здолати будь-який інший навчальний курс.Можно сміливо стверджувати, що ця гра корисна в будь-якому віці, у шахів немає протипоказань. Звичайно, краще починати освоювати настільки мудру гру в ранньому дитинстві. Шахи, на відміну від багатьох спортивних дисциплінах, корисні майже без обмежень. Тому починайте якомога раніше знайомити своїх дітей з шахами, і це однозначно позначиться на подальшому розвитку дитини в позитивному плані. Якщо не вмієте грати самі – обов’язково навчиться. Повірте, освоївши цю королівську гру, ви ні на хвилину не пошкодуєте про час, витрачений на її вивчення.

Керівники шкіл, батьки, заможні спонсори, управління освіти,управління молоді і спорту беріть на замітку. Це не так дорого: кімната, кілька столів, шахові комплекти і, можливо, шахові годинники. І тлумачний тренер, одна ставка. Усе! А користь – для вас, для країни – і в першу чергу для дітей – буде неоціненною!

З великою повагою до всіх.
Президент Сумської обласної федерації шахів Сініцина Алла.

Залишити відповідь